Συνήθως επισκεπτόμαστε το γιατρό όταν έχουμε ήδη κάποιο πρόβλημα υγείας, με στόχο τη σωστή διάγνωση και θεραπεία του. Γνωρίζουμε άραγε σε ποιες εξετάσεις αξίζει να υποβληθούμε και τι θα πρέπει να προσέχουμε σε κάθε ηλικία, ώστε να προάγουμε την υγεία μας στο ανώτερο δυνατό επίπεδο;
Συνήθως επισκεπτόμαστε το γιατρό όταν έχουμε ήδη κάποιο πρόβλημα υγείας, με στόχο τη σωστή διάγνωση και θεραπεία του. Είναι πιο σπάνιες οι ιατρικές επισκέψεις που γίνονται μόνο για τη διενέργεια μιας σειράς κλινικών και παρακλινικών εξετάσεων με στόχο την πρόληψη και την προαγωγή υγείας (check up). Γνωρίζουμε άραγε σε ποιες εξετάσεις αξίζει να υποβληθούμε και τι θα πρέπει να προσέχουμε σε κάθε ηλικία, ώστε να προάγουμε την υγεία μας στο ανώτερο δυνατό επίπεδο;
Στην ηλικία των 14-20 ετών, στα χρόνια της εφηβείας και της ενηλικίωσης, όπου συνήθως η ιατρική παρακολούθηση περνά από τον παιδίατρο στον οικογενειακό γιατρό ή τον παθολόγο, θα πρέπει:
θα πρέπει, επιπλέον των προαναφερθέντων, ο έλεγχος όρασης και ακοής να γίνεται κάθε χρόνο, να δίδεται προσοχή στο ιστορικό λήψης φαρμάκων και την πιθανότητα ανεπιθύμητων ενεργειών και αλληλεπιδράσεων τους και να γίνονται εμβολιασμοί σε όλο τον πληθυσμό έναντι του πνευμονιόκοκκου και της εποχικής γρίπης, αλλά και έναντι του έρπητα-ζωστήρα σε δυνητικά ευπαθείς.
θα πρέπει να αξιολογούμε τις αλλαγές στο σώμα μας και να ελέγχουμε και να αποκλείουμε την οργανική προέλευση των συμπτωμάτων μας. Ο έλεγχος αυτός θα πρέπει να πραγματοποιείται πάντα με τη συνεργασία και την καθοδήγηση του προσωπικού ή οικογενειακού μας γιατρού, ώστε να χρησιμοποιούμε συνετά όλα τα διαθέσιμα από την επιστήμη μέσα για να διατηρήσουμε την καλή μας υγεία.
Θορυβώδη συμπτώματα με τα οποία ο οργανισμός μας μπορεί να μάς προειδοποιεί ότι πάσχει και τα οποία απαιτούν έλεγχο είναι για παράδειγμα: